Events Calendar
Click here for upcoming trainings and community events
Site Search
Site Map
RSS Feeds
Committee Information

Committee Name Contact Person
Audit Committee Mike Bandy

Chair — Mike Bandy, Local 328

Denise Choin, Local 3241
Richard Swyers, Local 2067

Staff Liaison — Jeneane Ramseier

Building & Resource Efficiency Committee Deirdre Mahoney-Clark

Co-Chair — Deirdre Mahoney-Clark, Local 88
Co-Chair — Kristin Wray, Local 88

Sheryl Harrington, Local 2619
Bob Hubbard, Local 3940
Cj Mann, Local 3267

Sponsor — Marc Abrams, Council 75 Treasurer

Staff Liaison — Rick Henson

Convention Committee Stephanie Swan

Staff Liaison — Stephanie Swan

Other committee members to be appointed

Diversity Committee Chinetta Montgomery

Co-Chair — Chinetta Montgomery, Local 328
Co-Chair — Mary Prottsman, Local 189

Lisa Aros, Local 3214
Barbara Carroll-Fisher, Retirees Chapter 75
Angela Delfin, Local 3336
Korie Erickson, Local 88
Percy Winters, Local 88

Sponsor — Jeff Klatke, Council 75 President

Staff Liaison — Diane Lovell

Health Care Committee Steve Hawks

Chair — Steve Hawks, Local 3669

John Brandsberg, Local 3580
Ralph Browning, Local 2621
Elisabeth Fincher, Local 3997
Victoria Helman, Local 189
Kathy Kembel, Local 2376
Carol Rathbun, Local 2975
Lou Sinninger, Retirees Chapter 75

Sponsor — Michael Hanna, Council 75 First Vice President

Staff Liaison — Stacy Chamberlain

Policy Committee Kristin Wray

Co-Chair — Kristin Wray, Local 88
Co-Chair — Joe McGonigle, Local 2451

Enid Farr, Local 132
Lori Green, Local 2831
Vivian Lalangan, Local 328

Sponsor — Jeff Klatke, Council 75 President

Staff Liaison — Becky Steward

Political Action Committee Bryan Branstetter

Chair — Bryan Branstetter, Local 3361

Vice Chair — Michael Hanna, Local 88

District 1 — Karen Williams (Chair), Local 3336
Pam Benham, Local 1442
Debbie Booth-Schmidt, Local 2746
Michael Stewart, Local 328
Steve Hawks, Local 3669

District 2 — Bob Hubbard (Chair), Local 3940
Ralph Browning, Local 2621
Shelly Harper-Dennis, Local 3831
Geri Hauser, Local 3997
Anton Wanous, Local 974
Alternate — Jeff Coffman, Local 3361

District 3 — Jim Buhlinger (Interim Chair), Local 3941
Nanette Cooper, Local 1995
Monica Godsy, Local 2746
Deirdre Mahoney-Clark, Local 88
Rob Martineau, Local 189
Ken Ray, Local 3580

District 4 — Gary Gillespie (Chair), Local 1724
Pat Dotson, Local 2831
Debbie Erler, Local 2892
Ruth Rose Hennessey, Local 2975
Chris Hooley, Local 3743
Alternate — Lori Green, Local 2831

District 5 — Brian Lewis (Chair), Local 1246
Saka Coy, Local 3563
Tom Soppe, Local 350
Richard Swyers, Local 2067
Tina Turner-Morfitt, Local 2376
Alternate — Scott Symer, Local 1546

Staff Liaison — Eva Rippeteau
Public Relations Committee Jennifer Barker

Chair — Jennifer Barker, Local 328

Amy Bacher, Local 88
Jacob Brostoff, Local 189
Debbie Carbajal, Local 3694
Tami Garner, Local 2376
Sue Mackey, Local 132
Janet MacLean, Local 3940
LaRece Rivera, Local 2831
Karen Williams, Local 3336

Sponsor — Annette Skillman, Council 75 Secretary

Staff Liaison — Don Loving

Public Safety Committee Brenda Johnson

Co-Chair — Brenda Johnson, Local 2376
Co-Chair — Greg Clouser, Local 974

Katherine Anderson, Local 189
Robert Ashby, Local 3743
Janae Davis, Local 2376
Matt Davis, Local 88
Vivian Lalangan, Local 328
Janet MacLean, Local 3940
Gordon O'Brien, Local 896
Denny Sanchez, Local 3361

Sponsor — Bryan Branstetter, Council 75 Second Vice President

Staff Liaison — Tim Woolery

Scholarship Committee Judy Langdon

Chair — Judy Langdon, Local 2505

Elyse Alexander, Local 3135
Shelly Campbell, Local 132
Saka Coy, Local 3563
Dinah Linville, Local 2619
Elizabeth Strode, Local 189

Sponsor — Annette Skillman, Council 75 Secretary

Staff Liaison — Jaimie Sorenson

Strike & Interest Arbitration Defense Fund Committee Bob Hubbard

Chair — Bob Hubbard, Local 3940

City Sector VP — Joe McGonigle, Local 2451
County Sector VP — Fred Yungbuth, Local 350
NLRB Sector VP — David Rickard, Local 3670
Special Sector Sector VP — Chinetta Montgomery, Local 328
State Sector VP — Steve Sander, Local 2505

Sponsor — Marc Abrams, Council 75 Treasurer

Staff Liaison — Ken Allen

Technology Committee Johnathan Spring

Chair — Leah Witte, Local 328

Jennifer Barker, Local 328
Jacob Brostoff, Local 189
Jason Heilbrun, Local 88
Ruth Rose Hennessey, Local 2975
Johnathan Spring, Local 3997

Sponsor — Michael Hanna, Council 75 First Vice President

Staff Liaison — Justin St. James

Training Committee Barbara Gibson

Chair — Barbara Gibson, Local 2451

John Budke, Local 189
Marci Jo Carlton, Local 328
Mary Clair, Local 3336
Enid Farr, Local 132
Tami Garner, Local 2376

Sponsor — Jeff Klatke, Council 75 President

Staff Liaison — Greg Schneider

Womens Committee Debbie Carbajal

Chair — Debbie Carbajal, Local 3694

Marci Jo Carlton, Local 328
Barbara Carroll-Fisher, Retirees Chapter 75
Denise Choin, Local 3241
Autumn David, Local 132
Sheryl Harrington, Local 2619
Judy Langdon, Local 2505
Cj Mann, Local 3267
Praline McCormack, Local 2621
Nettie Morris, Local 1766
Beth Peccia, Local 88
Annette Skillman, Local 2376

Sponsor — Annette Skillman, Council 75 Secretary

Staff Liaison — Kate Baker


Local Pages
Member Benefits!
You are eligible for special benefits just because you're an AFSCME member!
Click here
AFSCME/CCPT
Click here for a list of union child care providers.
E-Lert Sign-Up:
Want periodic political and legislative news delivered right to your email in-box? 
Click here

Purchase with this Login:
user: AFSCME
pass: Member

Oregon AFSCME Council 75
Copyright © 2014, All Rights Reserved.
Powered By UnionActive™

535175 hits since Nov 01, 2007
Visit Unions-America.com!

Top of Page image